Pryč je doba, kdy naši rodiče a prarodiče sbírali na procházkách po lesích, během svého volna na chalupě, zajímavě rostlé kořeny a větve stromů. Po příchodu domů se tyto artefakty z dřevin brousily, lakovaly bezbarvým lakem, vystavovaly se na poličkách a stěnách domácností. Říkalo se jim samorosty. Mnohdy zajímavý tvar těchto dřevin podněcoval fantazii celé rodiny a přátel, kdy se rozhodovalo, jaký má nalezený samorost vlastně tvar, jaké zvíře připomíná.
My se můžeme takovými vzpomínkami inspirovat. Ale také můžeme nalezené zajímavě tvarované větve a kořeny využít pro zhotovení nejen originálních bytových doplňků a menších kousků nábytku.
Kus přírody v interiéru
Právě tak, jako se liší vzhledem tvary kmenů, korun a kořenů jednotlivých druhů stromů, tak mají naprosto odlišný tvar i jejich větve. Některé z větví rostou rovně a vzhůru, další se všelijak kroutí. Rozličným způsobem, ať už pravidelně, nebo nepravidelně se rozvětvují. Jedna větev je robustní, další je zase tenounká jako proutek. Pokud jsou některé větve, nebo i kořeny pěkně tvarované, mohou se využít a opět zaujmout všechny příchozí návštěvy i v našem interiéru.
Větev ve váze
v Je-li větývka tenounká a zajímavě rozvětvená, můžeme ji umístit do vázy jako dekoraci místo květiny.
v Velká větev, kterou zavěsíme nad jídelní stůl, nám může posloužit na dekorování podle ročních období nebo podle nálady.
v Na Velikonoce z ní mohou viset kraslice a na Vánoce zase perníčky. Během roku můžete větev zdobit rozličnými keramickými, dřevěnými nebo textilními drobnůstkami.
v Tímto způsobem lze také vytvořit dekoraci na stěnu do dětského pokojíčku, kdy na menší větvičky za provázek navěsíme všechna dílka a výtvory vašich dětí. Mohou to být rozličné postavičky a zvířátka z papíru, které si děti vlastnoručně vyrobené nosí ze školky, nebo které vytvoří doma s rodiči.