Můžete jej použít, kde chcete – z pískovce se již desítky let budují dlažby i kamenné obklady na některých památkových objektech a právě zde si můžete ověřit jejich životnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům, a zároveň to, jak vypadají a jak se hodí k zatravněné ploše, k okrasným dřevinám, keřům, květinám, fontánám atp. Jedním z příkladů, kde zahlédnete obrovský rozsah pískovcových obkladů a dlažby, je památník v obci Lidice – objekt muzea, síně In Memoriam, síně Pod Tribunou, Gloriet a vydlážděná plocha s fontánou v pietním území. Pískovec zde krásně vyniká v kontrastu s okolním prostředím včetně růžového sadu, i když samozřejmě jde o pietní prostor, který zasluhuje úctu k utrpení obětí nacistického hanebného činu.
Skvělá volba do interiéru – v souladu s vytápěním v podlaze je právě pískovec ideálním materiálem, který dobře vede teplo a předává je do okolního prostředí z topného zdroje v podlahovém vytápění. Můžete tedy doma našlapovat po kamenné dlažbě z pískovce naboso a budete si připadat jako v přírodě, v přirozeném prostředí.
Pískovec je čistě přírodní záležitost, je tvořen drobnými zrníčky písku, kde převažuje křemen, který se spojuje s dalšími složkami horniny, jako je opál, živec, slída, siderit, chalcedon či kalcit. V některých mladších pískovcových horninách nalezneme malý podíl magnetitu, olivínu, turmalínu, granátu, pyroxenu a dalších nerostů. Není to v žádném případě umělý kámen s obsahem syntetických pryskyřic, to znamená, že se po pískovci může projít kdokoli bosou nohou, aniž by to vyvolávalo alergické či jiné negativní reakce.
Cena pískovce je jednou z jeho předností, patří k levnějším přírodním obkladovým materiálům, což ovšem neznamená, že je podřadný. Do nižší ceny zřejmě promlouvají jeho mocnější naleziště a tím pádem lepší dostupnost materiálu k jeho využití a průmyslovému zpracování.