Mnoho lidí touží po vlastním bydlení, kolika z nich se tento sen ovšem podaří proměnit ve skutečnost, je věc druhá. Ceny nemovitostí rostou doslova mrknutím oka a cena většiny z nich se udává v řádech milionů. Společně s narůstající cenou nemovitostí, roste i náročnost podmínek hypotečních úvěrů, které musí žadatel splnit.
I když je v současné době na trhu přebytek likvidity a banky musí bojovat doslova o každého nového klienta, roste i počet zamítnutých žádostí. Za vinou hledejme novelu zákona o spotřebitelském úvěru, kterou s určitou pravidelností aktualizuje Česká národní banka. Naposledy tak učinila v dubnu 2020, kdy reagovala na aktuální nařízení vlády o probíhající pandemii. Od té doby je tomu už více než rok a podmínky se znovu mění a pro nové žadatele nevěstí nic dobrého. V první řadě bychom si měli připomenout pomyslnou hranici 70%. To je maximální výše hypotéky, kterou je možné čerpat na nemovitost. Zbylých 30% musí mít žadatel našetřeno z vlastních úspor. Nově nastavené podmínky mají primárně chránit samotné věřitele, ale i méně finančně gramotné dlužníky. Za zamítnutým úvěrem hledejme tak spíše složitou legislativu než neochotu bank půjčovat.
Důležitá je i lustrace samotných žadatelů. Indikátorem splácení je v tomto případě bonita žadatele, jejíchž výše určuje, zda bude schopen žadatel splácet své pohledávky vůči věřiteli (bance). Pokud by banka tento postup nedodržela, mohlo by to pro ní znamenat nedozírné následky. Dlužník by nemusel splácet úrokovou sazbu ani další poplatky a vypůjčenou sumu by splácel dle svých finančních možností.
Pokud vám v bance úvěr zamítli, ještě není potřeba propadat beznaději. Nebankovní společnosti kromě rychlých spotřebitelských úvěrů nabízí i tzv. americkou hypotéku bez dokládání příjmů. Nebankovní společnosti jsou v mnohých ohledech ke svým žadatelům benevolentnější a nabízí úvěr i těm, kteří v bance neuspějí.