Ceny nemovitostí v posledních letech rostou přímo astronomickou rychlostí a je jen těžké si domyslet, jak dlouho ještě tento stav potrvá. Povětšinou se jedná o nemovitosti v centrech velkých městech, ale i v těch menších můžeme pozorovat výrazné zdražení. Jen málokdo už tak dokáže nemovitost financovat z vlastních zdrojů a tak přichází pravá chvíle na rozmluvu o hypotéce. I ta ovšem už v dnešní době není pro každého. Možná se i vy ptáte, zda vůbec dosáhnu na hypotéku? Sepsali jsme pro vás několik zákonem daných podmínek, který musí každý žadatel při žádosti o některý z úvěrových produktů splnit. Víte, které to jsou?
Pravidelný měsíční příjem
Je vcelku pochopitelné, že bankovní instituce mohou schválit úvěr jen takovému žadateli, který jí dokáže dostatečně přesvědčit o své schopnosti splácet. Nedílnou součástí žádosti je tedy i výpis pravidelných měsíčních příjmů a výdajů, díky kterým si banka udělá ucelenější obrázek o vašem rodinném rozpočtu.
Krom výše příjmů je zapotřebí doložit i pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Pokud žadatel disponuje jen pracovní smlouvou na dobu určitou, ještě stále může na úvěr dosáhnout. Je ale zapotřebí, aby byl splacen ještě dříve, než dojde k vypovězení pracovní smlouvy. V případě, kdy se žadatel o úvěr nachází zrovna ve zkušební nebo výpovědní lhůtě, na úvěr může s největší pravděpodobností zapomenout.
Registr dlužníků
Registr dlužníků je strašákem každého žadatele o úvěr. Veškerá platební minulost žadatelů je totiž zaznamenává v registrech dlužníků, do kterých mohou bankovní i nebankovní instituce nahlédnout. Zaznamenávají se zde i neúspěšné žádosti o úvěr. V případě, kdy tedy žadatel v jedné bance neuspěje, nemá příliš velký význam pokoušet štěstí i někde jinde. Žádost s největší pravděpodobností skončí se stejným závěrem. Ještě však není důvod propadat beznaději, řešení představují nebankovní společnosti.